Nem finomkodik Gyöngyösi András, a debreceni pólósok szakmai igazgatója. A Facebookon segélykiáltásként fogalmazza meg: „sok hiéna rátelepedett a rendszerre, és 10- 15 százalékos közvetítői díjat kér a kluboktól. Ezért sem tudunk béreket fizetni szeptember óta…”
– Kétszázmilliós TAO-támogatást nyertünk el a nyáron, de ezt csak decemberben kaphatjuk kézhez – magyarázta Gyöngyösi. – Addig azonban fizetni kell az edzőket és a rezsit… A klub körül pedig ott legyeskednek azok a hiénák, akik részesedésért cserébe cégek gyors támogatását ígérik. Mivel a TAO-s pénzek felhasználását nagyon szigorúan ellenőrzik, nem kockáztathatjuk meg, hogy illegálisan lecsípjünk ebből. A rendszer indulásakor még csak néhány százalékos részesedésre dolgoztak a hiénák, azóta megnőtt az étvágyuk.
– Hallani ilyesféle anomáliákról, elvégre kreatív nép a miénk- titokzatoskodott Őze István, az UTE klubigazgatója. – Nyilván akadnak olyanok, akik igénybe veszik a hiénák szolgáltatásait, és fizetnek, vagy a tartalékaikból, vagy megkockáztatják a lebukást, amire nagy az esély, hiszen a TAO-s pénzek felhasználását nagyon szigorúan ellenőrzik.
A debreceniek szerint kiküszöbölhetők lennének az efféle rendszerhibák, ha a pályázatok elbírálása és a kifizetés egyaránt az év végén történne. Mások szerint az lenne a megoldás, ha a cégek közvetlenül az államnak utalnák a sportra szánt támogatást, és az állam vagy valamelyik erre kijelölt szervezete osztaná a pénzt. Mint valaha az átkosban…
Tavaly a különböző cégek a sport támogatására 25,6 milliárd forintot fizettek ki a TAO-ból. Ne gondoljuk azt, hogy minden egyes forint a hiénák közvetítésével jut el a címzettekhez, de ha csak minden tizedikért leszedik a sápot, s csak tíz százalékkal számolunk, akkor is 256 millió forint megy el korrupcióra. És hogy kiknek a zsebébe vándorolhat ez a hatalmas összeg? Számos megkérdezett állította, tudna neveket mondani, de inkább nem teszi, mert fél a perektől és a bosszútól.